wtorek, 18 września 2012

Dlaczego warto szkolić psa

autor: Joanna Kosińska - zoopsycholog

Szkolenie psa kojarzy się zwykle z nauką tzw. „posłuszeństwa”. Nie należy przez to rozumieć, że pies po ukończeniu kursu „posłuszeństwa” będzie się zawsze nas słuchał i wykonywał wszystkie polecenia.
Szkolenie to nic innego jak uczenie psa rozumienia poleceń, zazwyczaj takich, które mogą się przydać w życiu codziennym: siad, leżeć, do mnie, stój, etc. Po odbyciu szkolenia pies wie, co znaczą poszczególne komendy, ale oczywiście nie znaczy to, że będzie chciał je wykonywać.
Po co zatem szkolić psa, skoro nie gwarantuje to potem jego posłuszeństwa? Aby pies robił to co chcemy, musimy mieć odpowiedni autorytet. Jedni nazywają to dominacją, inni uparcie zaprzeczają „teorii dominacji”. Jakby nie patrzeć, w każdej grupie osobników jest „ważniejszy” i ten „mniej ważny”, inaczej panowałby wielki bałagan. W grupie człowiek-pies, tym ważniejszym powinien być zawsze człowiek, co pozwoli uniknąć wielu problemów i sprawi, że pies będzie wykonywał polecenia. Na swoja pozycję właściciel musi zapracować. Nie siłą i karaniem, ale swoimi reakcjami w różnych sytuacjach z dnia codziennego, postawą ciała i konsekwencją w przestrzeganiu zasad hierarchii. Jedną z takich zasad jest zasada „nic za darmo”, która polega na tym, że pies musi zasłużyć na każde dobro otrzymane od właściciela. W jaki sposób? Właśnie wykonując polecenia. Musi je jednak znać i do tego służy szkolenie. Im większy repertuar poznanych komend, tym przyjemniej jest właścicielowi budować swoja pozycję lidera. Wydawanie ciągle tej samej komendy, staje się po prostu nudne.
                Pies znający wiele różnych komend, zwłaszcza takich „śmiesznych” jak przybijanie piątki czy wykonywanie obrotów jest dużo lepszym kompanem dla dzieci. Wydawanie poleceń i nagradzanie za ich wykonanie to doskonały sposób na zabawę z psem, wzmacniający pozycję dziecka, a także możliwość zabłyśnięcia przed rówieśnikami.
                 Ponadto, znajomość różnych poleceń może być przydatna w życiu codziennym, na przykład w trakcie spacerów. Pozwala lepiej panować nad zachowaniem psa (np wydanie polecenia „stój” w sytuacji zagrożenia). umożliwia lepszą komunikację, a także daje możliwość wspólnej zabawy (np. aportowanie piłki), dzięki czemu spacer jest okazją do wzajemnego kontaktu, współpracy pies – właściciel. Pies jest skoncentrowany na swoim panu, z zainteresowaniem oczekuje na wydanie mu polecenia. Zapobiega to m.in. ucieczkom podczas spaceru i wielu innym niepożądanym zachowaniom psa.
Oczywiście istnieją też różne szkolenia specjalistyczne np. sporty kynologiczne, będące sposobem na zdrowe i miłe spędzenie wolnego czasu lub szkolenia użytkowe, gdzie nabyte przez psa umiejętności są wykorzystywane w różnym celu (psy tropiące, asystujące niepełnosprawnym, etc.).
Czy konieczne jest uczęszczanie z psem na szkolenie? Czy nie można nauczyć go różnych poleceń samemu ? Oczywiście można, pod warunkiem, że mamy dużo samodyscypliny i będziemy pracować z psem regularnie. Wiele osób woli jednak zapisać się na zorganizowany kurs szkolenia, gdyż mobilizuje ich to do systematycznej pracy z psem.
Inne zalety grupowych szkoleń to możliwość kontaktu z innymi psami i ludźmi pod kontrolą specjalisty, możliwość skorzystania z porad tresera, jego pomysłów na uczenie komend, korygowanie błędów,  a także okazja do wymiany doświadczeń z innymi właścicielami psów.
W przypadku psów, które mają problemy z zachowaniem (lęk, agresja, nadpobudliwość), zawsze najpierw należy skonsultować się z zoopsychologiem, który może zalecić psu odpowiednie ćwiczenia pod okiem tresera i skierować do ośrodka szkolenia, z którym współpracuje.
Ważne, aby dobrze wybrać psią szkołę. Obecnie w Polsce może szkolić każdy i na każdym kroku spotykamy ośrodek szkolenia. Warto przed dokonaniem wyboru sprawdzić, czy prowadzący szkolenie ma odpowiednie kwalifikacje w zawodzie treser psów (zaświadczenie na druku MEN), a nie jest to jedynie pozorant, przewodnik psa po szkole policyjnej czy osoby z ”uprawnieniami” Związku Kynologicznego, które nie posiadają żadnej wartości. Najlepiej wybierać te ośrodki, w których psy szkolone są Metodą Naturalną, a treserzy są członkami Polskiego Stowarzyszenia Treserów.
W jakim wieku można zacząć szkolenie?  Zgodnie z zasadami Metody Naturalnej, juz w wieku 8 tygodni powinno się zacząć regularnie uczęszczać ze szczenięciem do tzw. szkoły szczeniąt.  Główny nacisk jest tam postawiony na prawidłową socjalizację maluchów i przygotowanie ich do życia w mieście, wśród ludzi, psów i innych zwierząt. Właściciel natomiast uczy się tu jak postępować z psem, jak się z nim dobrze komunikować, bawić i umożliwiać realizację podstawowych potrzeb.
Jednym słowem warto szkolić psa. Na pewno wpłynie to pozytywnie na nasze relacje z czworonogiem i przyniesie wiele satysfakcji.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz